Videokonferencja z ekipą Survarium

tch
Kilka dni temu – 23 października – odbyła się videokonferencja na żywo z twórcami gry Survarium na kanale 1+1 w studio portalu informacyjnego TCH Hi-tech. Na pytania użytkowników odpowiadali przedstawiciele studia Vostok Games w składzie: kierownik projektu Rusłan Didenko oraz dyrektor działu PR i marketingu Oleg Jaworski. Najciekawsze pytania i odpowiedzi znajdziecie w rozwinięciu newsa.

Jaką rolę w grze odgrywają frakcje i klany?

W danym momencie zapowiedzieliśmy już cztery frakcje. Są one powiązane z fabułą gry tzn. to nie są fizycznie obecne postacie NPC, biegające po mapie razem z graczami. Frakcje wydają zadania graczowi, im częściej gracz współpracuje z danym ugrupowaniem tym bardziej rośnie jego reputacja. Z czasem gracz uzyska dostęp do coraz to nowszych broni i ekwipunku unikatowego dla danej frakcji. Oczywiście nie od razu wszystkie frakcje będą dostępne w grze, początkowo jedynie Włóczędzy i Czarny Rynek a w miarę postępów w grze gracz uzyska dostęp również do wyposażenia bardziej rozwiniętych technologicznie frakcji.

Z kolei klany mogą być zakładane przez samych graczy. Polega to na tym, że każdy klan deklaruje współpracę z daną frakcją na danym terenie, dzięki temu uzyskuje dodatkowe bonusy. W rezultacie wszystkie posunięcia klanu uważa się za poczynania frakcji z którą współpracuje. Dzięki takiemu rozwiązaniu chcemy aby gracze aktywnie uczestniczyli w tworzeniu historii. Warto zaznaczyć, że gracz może dowolnie dopasowywać swój ekwipunek biorąc poszczególne jego elementy z różnych frakcji. Jeżeli jednak gracz zdecyduje się wybrać ekwipunek jednej wybranej frakcji to dostanie z tego tytułu bonusy i uzyska niewielką przewagę.

Jak się rozwija bohater gry i jakie są klasy postaci?

Mówiąc o klasach postaci tak naprawdę mamy na myśli różne style gry. Każdy z graczy dobiera sobie taki ekwipunek który najbardziej mu odpowiada. Nasza gra bardziej nastawiona jest na dopasowanie, staramy się stworzyć stale zmieniającą się dynamiczną akcję która wymagałaby od graczy zmianę stylu gry. Chcemy uniknąć sytuacji w której gracze ciągle chodzą w to samo miejsce mapy wyposażeni w tę samą broń i robią to samo. Rzecz jasna niektóre miejsca w lokacji, jak na przykład wąskie przejścia wymagają pewnego określonego wyposażenia, jednak rozwój sytuacji na mapie spowoduje, że taki snajper pod koniec gry będzie zupełnie bezużyteczny i gracz będzie zmuszony zmienić styl gry aby być użytecznym dla swojej drużyny.

Wpływ na rozwój sytuacji na mapie będzie mieć zjawisko zwane Anomalną Burzą. Może ona spowodować wyłączenie wszelkich urządzeń elektrycznych lub opady kwaśnego deszczu – wtedy opuszczenie schronienia bez odpowiedniego stroju jest niemożliwe. A więc jest to czynnik który w znaczący sposób może wpłynąć na rozwój wydarzeń na mapie bo zjawisko to wymusza na graczach dostosowanie się do zmieniających się warunków. W rezultacie przetrwa nie ten kto celnie strzela lub szybko biega lecz ten kto potrafi odpowiednio dobrze przystosować się do zmian. To jest sens gry Survarium – chodzi właśnie o sztukę przetrwania.

Co z tego co zostało zapowiedziane pojawi się na otwartym beta teście?

Przygotowujemy się do zamkniętego beta testu, z kolei następny beta test będzie otwarty dla wszystkich.
Aktualnie zajmujemy się analizą i przeglądam terminarza który opracowaliśmy rok temu, w tym czasie wszystko dość znacząco się zmieniło. Część rzeczy zdążyliśmy zrobić natomiast są i takie z którymi nie wyrobiliśmy się. Tak więc w pierwszej kolejności zaktualizujemy nasz terminarz. Według naszych wyliczeń, otwarty beta test będzie opóźniony o kilka miesięcy. Pewne kluczowe elementy gry wymagają dopracowania zanim udostępnimy otwartą dla wszystkich wersję beta gry.

Czy gracze będą mogli handlować między sobą?

Mieliśmy pomysł na to aby zrobić aukcję jednak jest to zbyt ryzykowne. Analizowaliśmy inne gry które poszły w tym kierunku i to rozwiązanie ma zarówno plusy jak i minusy. Obawiamy się tego, że handel między graczami w bardzo łatwy sposób pozwoli na pozyskanie dobrego ekwipunku – zostanie po prostu kupiony – zamiast zdobycia go w uczciwej walce. Dążymy do tego żeby źródłem ulepszania ekwipunku była jednak gra i starania samego gracza. Z drugiej jednak strony nie chcemy w pełni odrzucać tego pomysłu, zastanawiamy się nad możliwością wymiany ekwipunkiem między znajomymi należącymi do tego samego klanu. Tak czy inaczej pytanie pozostaje otwarte.

Czy gra będzie dostępna po przez Steam?

Chcielibyśmy aby była tam udostępniona i prowadzimy rozmowy na ten temat z firmą Valve. Kwestia porozumienia się obu stron.

W jednym z wywiadów wspomniana była nowa lokacja o nazwie Fort Tarakanów (rus. Таракановский Форт), co to za miejsce i kiedy należy go oczekiwać?

Rzeczywiście obecnie pracujemy nad taką lokacją, to realnie istniejące miejsce na terenie Ukrainy. Każdy może znaleźć zarówno mapy jak i zdjęcia w Internecie. Oczywiście kluczowym obiektem tego miejsca będzie znajdująca się tam fortyfikacja. Byliśmy tam we czwórkę w czerwcu, przywieźliśmy masę materiałów i obecnie lokacja jest praktycznie gotowa. Wydaje mi się, że w następnym wydaniu Dzienników Dewelopera opowiemy o tej lokacji nieco więcej a jeszcze przed początkiem zimy ta mapa znajdzie się na naszych serwerach. Tak więc czekajcie.

Czy będzie kolekcjonerskie/złote wydanie gry Survarium?

Prowadzimy na ten temat rozmowy z różnymi wydawcami i na razie opinie są podzielone toteż nie podjęliśmy jeszcze decyzji. Jest pewien pomysł na zaproponowanie graczom alternatywnej, rozszerzonej wersji gry w pre-orderze. Zobaczymy czy będzie zainteresowanie i na tej podstawie ewentualnie przygotujemy wersję kolekcjonerską.


Podziel się


Skomentuj