Gra Survarium pod lupą

rps1
Kolejny serwis wziął się za opisanie wrażeń z obecnej wersji gry Survarium, tym razem jest to Rock,Paper,Shotgun. Pod koniec marca bieżącego roku na angielskojęzycznym portalu o grach ukazała się recenzja tego projektu autorstwa Jima Rossignola.

Pierwsza część planu wielkiej post-apokaliptycznej strzelanki studia Vostok o nazwie Survarium, rozpoczęła się wraz z przyznaniem pierwszej fali graczy dostępu do Beta wersji tego tytułu. Obecny kawałek gry sprowadza się głównie do testowania strzelania, biegania i mechaniki odblokowywania broni. Rozgrywka przypomina wiele innych MMO FPSów z ubiegłej dekady i to pomimo tego, że osadzona jest w post-apokaliptycznych klimatach rodem z Ukrainy.

Czy ta produkcja okaże się wystarczająco dobra aby mogła pozbyć się łatki pseudo-stalkera w sieciowym wydaniu? Wejrzyjcie w moje kryształowe jezioro toksycznego szaleństwa aby się o tym przekonać.

surv0

Uznałem za stosowne by zaczynać moje artykuły o grach od prostego stwierdzenia czy podoba mi się i sprawiło mi przyjemność to w co grałem. Dzięki temu mogę określić ton wypowiedzi a Wy z kolei będziecie wiedzieć czego dokładnie można się po mnie spodziewać. Do rzeczy: Tak, Survarium naprawdę mi się podobało. Gra oferuje wiele i to nawet na tak wczesnym etapie produkcji. Grało mi się dobrze a oprawa wizualna jest piękna. To dobrze. Co prawda zdarzały się denerwujące momenty, o których opowiem już za chwilę, ale pierwsze wrażenie jest przyjemne, a to dobrze wróży na przyszłość.

Rozgrywka toczy się na kilku z grubsza symetrycznych mapach, na których drużyny rywalizują ze sobą zbierając części nadajnika radiowego. Wygrywa ta która wraz z końcem meczu zbierze więcej tych elementów. Po każdym meczu zyskujesz doświadczenie i pieniądze, dzięki którym odblokowujesz i kupujesz wyposażenie w sklepie online gry w miarę rozwoju relacji z frakcjami. Ciągle zdobywane doświadczenie powoduje, że co jakiś czas awansujemy na następny poziom, a to z kolei umożliwia drobną modyfikację statystyk naszej postaci na każdym nowym poziomie.

surv5

Brzmi aż nadto znajomo, ale muszę stwierdzić, że to dość hermetyczny FPS. Wszystko obraca się wokół walki krótką ręczna bronią palną – karabinami maszynowymi, pistoletami, obrzynami, granatami i paroma strzelbami, lecz ten pozornie niewielki wybór broni ma swoje zalety. Gra jest dynamiczna a bronie świetnie odwzorowane. Nie jest to produkcja która razi niedopracowaniem, mimo to uważam, że potrzebuje kilku zmian, takich jak na przykład kill-cam lub usprawnień pozwalających na lepsze rozeznanie się w całej sytuacji podczas meczu – jak chociażby możliwość wykrywania i oznaczania przeciwników. Niemniej jednak gra przemawia do mnie jeśli chodzi o tryb deathmatch – tylko ja kontra wrogowie. Pomimo tego, że serwery znajdują się w Rosji, nie miałem problemów z pingiem, więc szanse były wyrównane. Trochę denerwował mnie fakt, że Survarium jest jak na razie kolejnym dziełem pozbawionym możliwości wychylania się zza różnych obiektów. Ten tytuł należy do gier, które wręcz wymagają istnienia takiej opcji, nawet jeżeli uczyni to snajperów jeszcze bardziej skutecznymi niż są teraz.

surv2

Trochę niepokoi mnie fakt, że gra opiera się na systemie automatycznego doboru przeciwników. Nie chcę tego. Wolę wyszukiwarkę serwerów. Jest to możliwość dołączania do meczu jako członek drużyny, co z kolei umożliwia grę z przyjaciółmi, jednak nadal chciałbym mieć więcej swobody działań i opcji. Rozumiem, że wiele gier działa na własnych serwerach aby można było lepiej kontrolować rozgrywkę i uczynić ją lepszą, wolałbym jednak inne rozwiązanie. W przypadku tej gry zakładam, że system rozwoju postaci ma na celu oddzielenie zaawansowanych graczy od nowicjuszy, wciąż jednak jest to rozwiązanie, które zniechęca mnie do gry. (Inną, drobną niedogodnością jest brak opcji uzupełnienia amunicji. Wydaje mi się, że w taki sposób gra wymusza na graczach pełnienie roli wsparcia, ponieważ czasem zdarza się, że po wyczerpaniu zapasu amunicji pozostaję przy życiu znacznie dłużej. W takim przypadku pozostaje mi jedynie dać się zabić. Dziwne.)

surv3

Z drugiej jednak strony, wszystkie te problemy wynagradza nieskalane piękno tej gry. Rzecz jasna już nie raz beznadziejnie zakochiwaliśmy się w post-apokaliptycznych światach, jednak konkretnie ten jest naprawdę wyjątkowy. Po raz pierwszy od kilku lat spojrzałem na swoją kartę graficzną i wiedziałem, że ta staroć już wkrótce wyląduje w komputerze mojego ojca. Gra Survarium z ustawioną na maksimum grafiką to po prostu bestia, w dodatku piękna i jednocześnie jest wymówką dla kupienia mocniejszego sprzętu. O tak, wielkie i z rozmachem zaprojektowane mapy, przebogate w szczegóły. Aż chce się na nich walczyć. Jeżeli pozostałe tryby gry też będą tak wyglądać, to z pewnością będzie to cudowny tytuł.

Dodatkowej pikanterii dodają obecne na mapach gry tereny toksyczne lub zatrute, nie do przebycia przez graczy bez specjalnego wyposażenia. Jeżeli jednak zakupiłeś odpowiedni sprzęt, masz możliwość oflankowania przeciwników ubranych jedynie w zwykłe bluzy, co daje Ci znaczną przewagę na polu bitwy.

surv4

Suma summarum mamy mocny i wielce obiecujący start. Obecnie dostępny fragment gry Survarium już jest interesujący. Prawdę mówiąc, w ostatnim czasie grałem w bardzo wiele dobrych MMO FPSów. I wszystkie mi się podobały, jednak nie przykuły mojej uwagi na dłużej. Część z nich była darmowa, inne z kolei płatne. Gra Survarium jest czymś pomiędzy Warface a produkcjami studia Tripwire, co oznacza, że jest to tytuł relatywnie niezwykły ale także konkurencyjny dla graczy z obu obozów. Jako prosta strzelanka sieciowa – czyli tym czym na razie jest – niezbyt wyróżnia się na tle już obecnych na rynku pozycji. Oparty na rozwoju postaci system doboru ekwipunku również nie jest czymś nowym, jest wręcz bardzo podobny do znanych systemów z innych tego typu gier.

Zainteresowanie ludzi grami post-apokaliptycznymi oraz pozornie niewyczerpany popyt na brutalne FPSy ze Wschodniej Europy powinien zagwarantować tej grze sukces. Mam nadzieję, że tak się właśnie stanie, ponieważ chciałbym zobaczyć pełną wersję tej gry.

Podsumowując: gra Survarium to tytuł obiecujący. Mówię to ponieważ spodziewam się, że tryb PvP nie stanie się motorem napędowym całej produkcji a jedynie dodatkiem do przyszłych trybów – swobodnej gry i współpracy, które studio Vostok Games zapowiedziało na późniejszy termin. To może uczynić Survarium jedną z najlepszych gier na rynku. Mam tylko nadzieję, że twórcy nie zmienią zdania. Z pewnością stworzenie prostego trybu gry, który pokaże i pozwoli w pełni przetestować system walki jest dobrym pomysłem. Liczę na to, że projekt nie zdąży utonąć w morzu konkurencji zanim zostanie dokończony i udostępnią pozostałą część gry, która z dużym prawdopodobieństwem uczyni z Survarium znaczącego gracza na rynku.

Starałem się unikać słowa na S, jednak jeżeli dzieło Vostok Games zostanie uznane za sieciowego następcę gier serii S.T.A.L.K.E.R., to studio z pewnością wiele osiągnie. Oczywiście również gry serii S.T.A.L.K.E.R. posiadały tryby gry wieloosobowej, jednak nie były wystarczająco dobre by nas porwać.


Podziel się


Skomentuj